Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet
Information on the method
Measured endpoint
Description of the measurement technique
Measuring range
- Petroleum derivatives (TPH)
- diesel oil
Measuring range
- Petroleum derivatives (TPH)
- fuel oil
Measuring range
- Metals, semi-metals and their compounds
- cadmium
Implementation conditions
Implementation costs
Innovation, main features
Toxikus anyagok gátolják a talajban élő közösségek biológiai aktivitását, köztük nitrifikáló aktivitását is. A kifejlesztett teszt a vizsgálandó talaj nitrifikációs aktivitásának mérésén alapul.
A szennyezett talajok toxicitásának vizsgálatára szolgáló, több fajt alkalmazó 'gyorstesztben' a tesztorganizmus egy szennyezetlen, állandó, nagy nitrifikáló aktivitással rendelkező, jó minőségű talaj.
A teszt végpontja a nitrifikáló aktivitás, mely csökken toxikus vegyi anyagok hatására.
A talaj általános állapotának felmérése, biológiai aktivitás vizsgálata. Szennyezett területek részletes felmérése, szennyezett talaj toxicitásának vizsgálata.
Technológiát követő, utómonitoring.
A teszt kivitelezéséhez szükség van egy 'tesztorganizmusként' alkalmazható állandó és jó nitrifikáló aktivitással rendelkező talajra.
A tesztben a toxikus vegyi anyagok hatására bekövetkező nitrifikáló aktivitás változását mérjük. A tesztorganizmus egy szennyezetlen, állandó, nagy nitrifikáló aktivitással rendelkező, jó minőségű talaj.Ehhez a kontroll talajhoz különböző mennyiségű vizsgálandó mintát téve koncentrációsorozatot állítunk elő, s mérjük a keverék nitrifikáló aktivitásának változását.
Mérés menete:
A vizsgálandó talajból hígítási sort készítünk a nagy nitrifikáló aktivitással rendelkező, kontroll talajjal. A vizsgálandó minta hígítási sorának tagjaiból 5g légszáraz porított talajt bemérünk 50ml-s centrifugacsövekbe, majd hozzáadunk 0,1ml 1,5 M NaClO3-oldatot és 20ml 1mM (NH4)2SO4-oldatot. A mérést három párhuzamos mintával végezzük. A talajokat 5 órán át inkubáljuk 28°C-s termosztátban 220rpm fordulatszámmal rázatva. A kiindulási nitrit-tartalom meghatározásához egy negyedik cső szükséges, melyet -20°C-on tárolunk az inkubáció ideje alatt.
Az öt órás inkubáció után 5ml 2M KCl oldattal leállítjuk a nitrifikációt. A mintákat 2 percig centrifugáljuk (4500rpm), majd N-mentes redős szűrűn leszűrjük a felülúszót. Szénhidrogénekkel 10000 ppm-nél nagyobb koncentrációban szennyezett talajok nitrifikáló aktivitás gátlásának vizsgálatakor a centrifugálás idejét és fordulatszámát meg kell növelni 10 perc, 5000rpm-re a tiszta szűrlet elérése érdekében. A szűrlet 5ml-éhez 3ml puffert és 2ml Griess-Ilosvay reagenst adunk. 15 perc állás után spektrofotométerrel mérjük mind a -20°C mind a 28°C-s minták abszorbanciáját (538nm). A kalibrációt különböző koncentrációjú NaNO2 – tal végezzük KCl oldatokban A kalibrációs görbe felvételével a talajok nitrit tartalma és a nitrifikáló aktivitás meghatározható.
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
Direkt kontakt toxicitási teszt, mellyel háromfázisú és kétfázisú talaj is tesztelhető. Több fajt alkalmazó módszer: a tesztorganizmus nem egyetlen faj, hanem egy élő talaj.
Akut toxicitási tesztként alkalmazható, gyors eljárás, mely 7 órán belül információt szolgáltat a vizsgált talaj káros hatásáról.Mind szerves, mind szervetlen szennyezőanyagokkal szennyezett talaj toxicitásának kimutatására alkalmas.
A teszthez szükség van egy szennyezetlen, jó fizikai kémiai tulajdonságokkal és állandó, nagy nitrifikáló aktivitással rendelkező talajra.
Integrált módszeregyüttes részeként fontos szerepe lehet a szennyezett területek remediációt támogató, részletes felmérése során, illetve a remediációt követő utómonitoringban.
Az eredmények megfelelő értékelése, interpretációja körültekintést igényel.
Other information, references
Ebben a tesztben a tesztorganizmus egy átlagos nitrifikáló képességgel rendelkező talaj. Ha ehhez a talajhoz szennyezőanyagot, szennyezett vizet, szennyvizet, szennyvíziszapot vagy egy másik, szennyezett talajt teszünk egyre növekvő konventrációban, akkor a vizsgált káros hatású anyag csökkenteni fogja a talaj nitrifikáló aktivitását, illetve a nitrifikáció intenzitását.
Természetesen ez a teszt olyan életszerű szcenáriók modellezésére szolgál, amikor a talajt, mint élőhelyet veszélyezteti egy vegyi anyag, szennyezett víz vagy hulladék.
- Ruzsányi Vera és Szántó Szilvia (2000) Talaj nitrifikáló aktivitását mérő ökotoxikológiai teszt fejlesztése és alkalmazása. TDK dolgozat, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- Leitgib Laura (2005) Talaj nitrifikáló aktivitását mérő ökotoxikológiai teszt kidolgozása. Tanulmány, LOKKOCK (GVOP-3.1.1 - 2004 - 05 - 0257 /3.0) pályázat
Completed applications
Szénhidrogénekkel szennyezett terület részletes felmérése során alkalmaztuk a tesztet integrált módszeregyüttes részeként. A korábbi üzemanyagtöltő állomás területéről származó minták vizsgálata azt mutatta, hogy a talaj mikroflórájára toxikusan hatott a szénhidrogén szennyezés, nagymértékű nitrifikáció-gátlást mértünk.
Ugyanakkor tápanyag-adagolást és levegőztetést követően a nitrifikáló aktivitás folyamatosan nőtt a talajban, jelezve, hogy a talaj miroflórája képes volt a 'regenerációra'. Így módszer alkalmas szennyezett területek remediációt tervezését támogató, részletes felmérésére.