Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Compulsory sheet
Information on the method
Measured endpoint
Description of the measurement technique
Measuring range
- Not a chemical substance
Implementation conditions
Implementation costs
Innovation, main features
A módszer alkalmas talajok biodivezitásának vizsgálatára laboratóriumi mikrokozmoszok esetében is, azonban nagyobb létjogosultság van szabadföldi kísérlet során. A vékony, előre kifúrt plexilapokba helyezett töltelék csalétekként működik a talajlakó állatok (ugróvillások és giliszták) számára, melyet azok elfogyasztanak. A csíkokat a talajba ásva, majd egy inkubációs időt követően azokat eltávolítva és megszámolva az üres furatok számát, következtethetünk a talajlakók aktivitására és mennyiségére.
Talajremediáció és talajjavítás során mind az előzetes felmérés, mind az alkalmazott módszer monitorozása során a teszt lehetőséget nyújt a technológia hatékonyságának felmérésére a biodiverzitás vizsgálatán keresztül.
A vizsgált terület megfelelő megközelíthetőségére van szükség az in situ alkalmazáshoz. Szélsőséges időjárás befolyásolhatja a mérést.
Plexilapok elkészítése: anyagként 1 mm vastag PVC lemezt válasszunk, melyből lemezvágó ollóval alakítotsuk ki a 200*15 mm-es műanyag csíkokat. Ebbe 16 db 1,5 mm átmérőjű lyukat furunk minden tesztcsíkon. A lyukakat egymástól 5 mm-re helyezzük el úgy, hogy a teszt lehelyezése után a legfelső lyuk a talaj szintje alatt 5 mm-re, a legalsó 80 mm-re legyen.
Töltet készítése: A száraz falevelet apírtjuk (mozsár, daráló), majd kislyukú szitán elválasztjuk a finom port a nagyobb levéldaraboktól. A szilárd anyagokat főzőpohárba mérjük: 2,0 g tölgyfalevél por; 13,0 g cellulóz por; 3,0 g agar-agar; 2,0 g bentonit. A keverékhez annyi vizet adunk, hogy elkeverve sűrű szuszpenziót kapjunk, amely kenhető állagú. A keverék kb. 130 ml vizet vett fel.
Az elkészült krémet kézzel töltjük a kifúrt lyukakba. Szabadföldi kísérlet esetén a kihelyezés előtt mindegyik tesztcsík végére érdemes színes szalagot tűzni, hogy a kísérlet végén könnyen megtaláljuk a talajba szúrva.
Kihelyezés: palántázó ásó segíségével kell a talajba helyezni a tesztcsíkokat a talaj szintje alá úgy, hogy a legfelső is kb. 5 mm-rel a talaj szintje alá kerüljön.
Tesztcsíkok begyűjtése: óvatosan húzzuk fel a talajból a csíkokat, majd vigyázva, lehetőleg kézzel tisztítsuk le a talajmaradványokat róla. Ezt követően számoljuk meg azokat a furatokat, melyekből eltűnt a töltet. A vizsgált területen (parcellákon) területtől függően érdemes min. 3-5 tesztcsíkot elhelyezni. Az ideális inkubálási idő a talajban 1 hónap.
SWOT (evalaution based on scores)
SWOT (evaluation in words)
- Kis alapanyagköltségű és a plexilapok többször felhasználhatóak
- Nagyobb méretű (giliszták) talajlakó élőlények jelenléte kimutatható vele, melyre kevés teszt áll rendelkezésre jelenleg
- Nagyobb területek felméréséhez is ideális
- Kis munkaigényű
- Töltet elkészítése és a furatokba töltése időigényes
- Ha a töltet nem stabil a furatban akkor önmagától kieshet (rutint igényel)
- Szélsőséges időjárási körülmények befolyásolhatják a mérést
- A töltet összetétele változtatható az igényeknek megfelelően
- Nem ismert
Other information, references
Lautner Laura: Bioszén és oltóanyag hatása leromlott homoktalajra – integrált metodika a talajfunkciók jellemzésére, Szakdolgozat, BME ABÉT, 2016
TÖRNE, E. von (1990): Assessing feeding activities of soil-living animal. I. Bait-lamina-tests, Pedobiologia,Vol. 34, pp. 89-101.
Completed applications
A módszer jól alkalmazható szabadföldi talajjavítási technológiai kísérletekben az adalékanyagok, pl. bioszén, mikrobiális oltóanyag, komposzt, hatásának nyomon követésére a talaj makrobióta szempontjából.