Data provider
Budapest University of Technology and Economics, Department of Applied Biotechnology and Food Science, Environmental Microbiology and Biotechnology Group
Contact details
Data on the producer, manager and collector
General information about the waste or by-product
- 01 WASTE RESULTING FROM EXPLORATION, MINING, QUARRYING, AND PHYSICAL AND CHEMICAL TREATMENT OF MINERALS
- 01 03 wastes from physical and chemical processing of metalliferous minerals
- 01 03 06 tailings other than those mentioned in 01 03 04 and 01 03 05
A gyöngyösoroszi bányászati területen található meddőhányók egyike a Mátraszentimrei-lejtősakna meddőhányó, amely Mátraszentimre DNyi-határában, a Gedeon-pataktól pár száz méterre található. A bánya területén a következő technológiai lépéseket hajtották végre:
1. Nyers bányaérc száraz törésre darabos osztályozásra került, a szitákon áthulló anyag a flotációt megelőző tároló bunkerekbe jutott, a -15 mm közötti frakciót nehéz-szuszpenziós elválasztásra juttatták. A nehéz-szuszpenziót ferro-szilícium ötvözetből állították elő és 2,63 kg/dm3 körüli sűrűséget tartottak az erre a célra szolgáló elválasztó egységben.
2. A darabos frakciót előzetesen átmosták az agyag eltávolítása végett. A mosással kapott finom zagyot a benne lévő hasznos ásványok nagy részének kinyerése céljából hidrociklonra vezették, és az aljzagyot az őrlési folyamatba juttatták, a fejzagy kikerült a flotációs meddővel együtt a zagytérre (mennyisége a nyersérc tömegének kb. 1,75%-át tette ki).
3. Az átmosott darabos érc nehéz-szuszpenziós dúsításra került. Ebben a műveletben a kisebb sűrűségű meddőkőzetet választották el a nagyobb sűrűségű, hasznos ásványokat tartalmazó kőzettől. A meddőkőzetet a továbbiakban meddőként kezelték, részben saját célra használták fel töltésépítésnél, részben külső cégek vásárolták meg. A nehéz-szuszpenziós dúsítással kapott elő-koncentrátum nedves őrlésre került a tároló bunkereken keresztül.
4. A 92%-ban 0,2 mm-es ércőrleményű zagy három sorba kötött flotációs rendszerbe juttatták, az első rendszerben az ólom-színpor termelése, a másodikban a cink-színpor és a harmadikban a pirit-színpor termelése történt meg.
5. A flotációhoz kb. 4 m3/t fajlagos mennyiségű vizet használtak fel, amelyet a Toka-patak medrében kialakított ipari víztározóból biztosítottak, amely a bányavíz fogadására is szolgált.
Magas fémtartalmú.
Characterisation and concentration of the chemical substances
- Metals, semi-metals and their compounds
- arsenic
- Metals, semi-metals and their compounds
- cadmium
- Metals, semi-metals and their compounds
- chromium
- Metals, semi-metals and their compounds
- copper
- Metals, semi-metals and their compounds
- lead
- Metals, semi-metals and their compounds
- zinc
Physico-chemical properties of the waste or by-product
Hazards of the waste or by-product
Gruiz és munkatársai 2006-ban a gyöngyösoroszi bányászati területen található meddőhányók kockázatfelmérése során alkalmazott módszerrel a meddőhányó erősen kockázatos minősítést kapott (86/100 pont), tehát remediációja vagy egyéb kockázatcsökkentő beavatkozás szükséges.
A meddőhányó felmérése során a következő pontokból vettek mintát:
Meddőhányó teteje, 10 cm mélyről,
Meddőhányó teteje, 70 cm mélyről,
10 m-re a meddőhányó talpától, 5 cm mélyről,
20 m-re a meddőhányó talpától, 5 cm mélyről.
Mind a meddőanyagban, mind a meddőhányó lábánál szignifikáns mennyiségű fémmennyiség mérhető, akár a meddőhányó lábától 20 m-re is. A meddőanyag aerob telepképző sejtszáma igen kicsi 100x-os nagyságrendű. A meddőanyag csak kis mértékben toxikus Azotobacter agile tesztorganizmussal mérve (Szabó, 2003).
Az időszakos vízfolyás a meddőhányó felső részéről érkezik, majd alábukva a hányó lábánál bukkan a felszínre. A szennyeződés terjedésében jelentős szerepet játszik. Oldalában néhány köbméter kommunális szemét lerakása történt.Anyaga erőteljesen mállott, a nagyobb andezit kőzetdarabokon mállási kéreg figyelhető meg, a meddőhányó felszíne teljesen csupasz.
Potential utilisation in soil
A toxikus fémtartalmat kontrollálni szükséges.